Придобиване на недвижим имот по давност
придобиване на имот по давност Правото на собственост върху недвижим имот може да се придобие чрез сделка, по наследство, по завещание или по давност (по давностно владение). Давностното владение е период от време, през който едно лице владее и ползва чужд имот с намерение да стане негов собственик. Владението пък е упражняване на фактическа власт върху имота. Законът за собствеността определя два срока за придобиване на недвижим имот по давност– 5 години за добросъвестно владение и 10 години за недобросъвестно владение.
Коментари
Отдавам апартамент в жилищна кооперация под наем ( краткосрочно 1,2,3 дни седмица или месец) . Интересува ме мога ли да категоризирам апартамента в ”Б” класа . От новия закон за хотелиерство не ми става ясно.
съсобствеността може да се прекрати чрез делба - доброволна или съдебна.
най-добре посетете Агенция по вписванията по местонахождение на имота и занесете нотариалния си акт. Там ще Ви информират дали е вписан или не, а и можете да поискате да бъде вписан, в случай че не е.
пише Ви във връзка с един казус. През 1970г. баба ми и дядо ми заедно с още 2 семейства закупуват земя и започват стореж на ЖСК. Доплащат на съседите от ляво допълнителна сума за част от тяхната земя, за да могат да обособят вход за гаражите си, като за това имат разписка. През 2009г. от въпросните съседи от ляво сторителен предприемач закупува къщата заедно с прилежащата й земя и започва стореж на жилищен блок. 2014г. решава, че сме навлезли в неговата земя, тъй като навремето баба ми и дядо ми не са узаконили покупката на земята и по скици и чертежи тя принадлежи на съседния имот. Прочетох каквото успях по казуса и въпросът ми е ако се стигне до съд и ние се позовем на изтекла приодбивна давност като недобросъвестни владелци, която е 10 годишна и би следвало да е изтекла през 1980г., тъй като жителите в ЖСК са имали през този период необезпокоявано владение, имали са и animus и corpus , съдът ще отсъди в наша полза?
Благодаря предварително за отговора.
С уважение Йоана
проверете в Агенция по вписванията (на място) дали нотариалния Ви акт е вписан.
Наследник съм на 1/2 етаж от къща и 1/4 дворно място наследство
от починалият ми баща. Другата половина на същия етаж и 1/4 от дворното място е собственост на майка ми. Вторият етаж от двуетажната къща и останалата 1/2 от дворното място е собственост на мой чичо.Дворното място не може да се подели и се води съсобствено.
Приживе през 2003г. баща ми построил незаконна постройка - плоча за паркиране на автомобил, върху част от дворното място. Използвахме последния закон за амнистия на незаконни строежи и получихме АКТ за узаконяване но след обжалване от страна на чичо ми, който е съсобственик в дворното място акта за узаконяване бе отхвърлен.
Получихме заповед от РДНСК за премахване на незаконната постройка.
Постройката е построена 2003г., баща ми почива 2005г. когато ние с майка ми наследаваме общо 1 етаж и половината от съсобствения двор. Жалбите за незаконната постройка от страна на чичо ми започват през 2008г.
При положение че по време на построяването на постройката нито аз нито майка ми сме били собственици или съсобственици на имота носим ли отговорност да заплатим таксите при принудително премахване на постройката от РДНСК или общината? Чичо ми,като съсобственик, длъжен ли е да поеме част от разходите по премахването на незаконната постройка ?
С Уважение,
Десислава Терзиева
можете да проверите в Агенция по вписванията дали нотариалният Ви акт е вписан. Ако не е - да поискате да бъде вписан.
проверете в АВ дали актът е вписан. Ако не е вписан - поискайте да го впишат.
Казвам се Петков.
През 2001 год. с нов регулационен план на града е одобрен ПУП в съседния имат за който е отразено, че няма данни кога е влязъл в сила с химикал най отдолу и е подписан от кмета на общината тогава. ПУП е даден на калканно строителство за моите заварени постройки. Едната постройка е на границата , а другите две са с отстояние от около 0.70 - 1,30 метра от граница, а на съседа му е дадено да строй изцяло на границата независимо, че двете мои постройки са с отстояние от границата не е спазен чл.36 от ЗУТ. Съседа няма подписи за извършването на подобно нещо от моя страна. Лицето на имота на съседа е 7 метра което не отговаря съгласно ЗУТ, а имота е одобрен за жилищно строителство и това фигурира в Нотариалния акт от 1985 год. издаден от общината.
Въпросите ми са:
1. Под каква форма мога да обжалвам този ПУП тъй като ми казват, че веднъж влязъл в сила не може да бъде отменен, трябвало да бъде обжалван през 2001 год. когато е бил обявен. За въпросния ПУП аз не знаех и не съм уведомяван.
2. Имота на съседа не отговаря няма нужното лице, а ми отговориха че е минал през експертна общинска комисия и е отреден за жилищно строителство. Законовото най-малко отстояние е 11 метра за лице в градовете.
Какво трябва да направя за да не може съседа да строи.
Благодаря Ви за отделеното време.
притежавам къща със земя към нея. Проблемът е, че част от земята по нотариален акт е към моята къща, а по кадастрална скица е към съседния имот. Аз го разбрах след покупката на имота. Въпросната част от земята е оградена с моята ограда и си влиза към моя имот. Съседът казва, че няма претенции към нея. Какво трябва да направя за да оправя тази, явно грешка в кадастралната схема? Благодаря предварително.
как да намерим наследството ни от починалият ни баща?
3 год. след смъртта му баба ми прехвърля къщата си на останалите и 4 деца без ние да получим дял от баща ни. Имаме ли сега право на по голяма част от останалото наследство?
Благодаря
с уважение Мариана
Добър ден, адвокат Ненова, бих искала да ви попитам имам ли правото и как мога да изискам строителни книжа, скици, разрешителни за строеж и пр. на моят съсед.
Необходимо ми е да направя справка, дали въобще има такива документи, понеже изгради масивна двуетажна жилищна сграда без необходимите отстояния от моят дом, включително вкопа носещата колона на терасата си в къщата ми, без мое съгласие, проблемите продължават с това че навлиза и в имота ми като цяло. Имам информация че е строил без всякакви документи и искам да съзирам компетентните служби за това.
Благодаря предварително
Трима съсобственика (майка, дъщеря и син) делят апартамент. Майката продава на сина си дяла си от апартамента по данъчна оценка. Майката почива 9месеца след сделката.
Въпрос: влизала ли наследственото движимо имущество (мебели и т.н.) в продажбената цена на апартамента?
Поздрави
Снеготска
Мъжът ми е бил собственик на имот , който в последствие дарява на своята майка...но след 15години тя решава , че иска да ни изгони от къщата.Може ли, мъжът ми да развали това дарение, направено преди толкова време и възможно ли е да се извади на ново договара за дарение, защото той не го намира ....
Поздрави!
Петрова
На 19. март Ви писах:
„Придобиване по давност може ли да има в следния случай:
Братовчед ми се ожени и заживя с жена си в къщата на родителите си заедно с тях - те на единия етаж, той и жена му на другия. Роди им се син. Мина се време и се появиха проблеми в семейството. Мислейки, че съжителството на две поколения в една къща, макар все на отделен етаж стои в корена на проблемите той купува апартамент и с жена си и детето се изнасят от къщата. Но ... проблемите не се изглаждат и се стига до развод.Съдът присъжда родителските права на братовчед ми. В акта е записано - "да ползва жилището съвместно с детето си до навършване му на 18 години". Жена му запрашва на някъде с любовника си и повече не се връща в този град,тя не е родом от този град. Сега синът е на 27 години. Преди няколко месеца братовчед ми се спомина.
Може ли синът му да получи констативен наториален акт като единствен собственик на апартамента. Майка му не се е интересувала през тези 15 години нито от него, нито от апартамента. Не е плащала и данъци.”
Вашият отговор бе:
„синът е придобил по наследство от баща си 1/4 ид.ч. от жилището, а майката има 1/4 по наследство и 1/2 ид.ч. поради прекратяване на СИО (съпружеска имуществена общност) със смъртта на съпруга й. Придобивна давност не тече между наследници, поради което майката ще трябва да прехвърли собствеността на сина си”.
Питането ми е:
1-во, Как така майката ще наследи половината от дяла на бащата, след като те са разведени повече от 15 години???
2-ро, След развода, майката, не се е интерисувала за апартамента, не е плащала данъци вече 15 години. Бившият й мъж и детето са тези които стопанисват и се грижат за имота, правят подобрения. Сега когато бившияг й мъж е вече покойник, синът й се грижи и поддържа.
Няма ли в един момент да се окаже на улицата, когато данъчните си потърсят задълженията на майка му? Едно задължение става просрочено, когато изтече срокът за доброволно плащане, посочен в някой от данъчните закони. Теоретично за физическите лица това може да стане след 15 май на текущата година, ако се приеме, че са декларирали доходите си на 15 април. След като задължението стане просрочено върху него започва да се начислява годишна лихва в размер на основния лихвен процент на Българска народна банка плюс 10 пункта. Това представлява около 13-14% годишно, като за всеки просрочен ден до момента на плащането се начислява 1/360-та част от лихвата върху главницата (дължимия данък).
Здравейте, предстои ни надстрояване в имот на акт 14 и покупка на имот в тази сграда. В момента местната данъчна оценка, която ни дават за едно незавършено жилище е на 100% завършеност, поради това, че било на груб строеж, следователно е на повече от 63%, което го приравнявало на 100% по някъкви нови наредби. И се получава доста голямо завишаване.
Имам въпрос дали след като започне надстрояването и се събори покрива, жилищата на долните построени етажи ще продължават да се водят на акт 14 и да имат същата данъчна оценка или жече ще са със степен на завършеност под 63%?
Въпросът ми е следния.
Искам да купя земя със собственик ДПФ, която е прилежаща за имот частна собственост. Може ли това да се случи и по какъв начин ?
Поздрави и пожелания за спорен ден !
Денислав Минчев
Казвам се Надежда и въпросът ми е следния - имам дарение от моите родители - етаж от къща и прилежащ двор към нея.На моя брат родителите ми дариха право на строеж на втори етаж със суперфиция и другата половина от дворното място с условие да ползват дворното място и първия етаж, дарен на мен до края на живота си.Над построения втори етаж има голямо таванско помещение, до което моя брат не ми дава достъп, като твърди че нямам право на него и ако искам да го ползвам трябва да построя външни стълби за достъп до там.Въпроса ми е какви права има той със своята суперфиция, има ли право да ми забранява достъпа до таванското помещение, има ли право да загради неговата половина от двора си, при положение, че майка ми е още жива?Има ли право да продава неговия етаж или да го дарява на други лица?И изобщо какви са неговите права?
Благодаря предварително.
Може ли да се проектира строеж на жилище при наличие, че в парцела съществува друга жилищна сграда?
Преди няколко дни премахнах панел граничещ с тераса която е остъклена преди 1986.По този начин приобщих терасата към стаята.Това са направили и други от живущите в блока.Срещу това мое действие беше направена жалба от съсед.
Въпросът ми е: При остъклена тераса необходимо ли ми е Разрешение за строеж за да премахна стена и ако в действителност ми трябва такова мога ли да си извадя при наличието на вече съществуваща жалба и какъв е законовия ред за обжалване на подадения сигнал до общината.
Благодаря за отделеното време.
Лети Стоянова
имот може да се придобие по давност, само ако се ВЛАДЕЕ. Доколкото разбирам Вие не сте владяли закупената идеална част от парцела, поради което не можете да се позовете на придобивна давност.
проверете в договора за покупко-продажба дали няма условие да въведете в експлоатация обекта.
не можете да придобиете собствеността, освен ако не Ви е отстъпено право на строеж от собственика. Принципът е - собственикът на земята е собственик на построеното в нея. От друга страна давност за придобиване на общински имоти не тече.
"премахването на панел" е промяна в конструкцията на сградата и се разрешава от общината.
В случай, че е установено нарушението, следва да възстановите конструкцията.
възможно е да се закупи къща с част от двор 2 дка, но следва да се изготви Подробен устройствен план, с който да се обособи съответната продаваема се част, която трябва да отговаря на изискванията на ЗУТ (закон за устройство на територията) за площ и лице.
Казвам се Ива. Въпросът ми на кратко е следния. Моите наследодатело - баба и баща за живяли/владяли апартамент в ЖСК без да са членове на кооперацията 9г и 11 месеца. След смъртта им там живее сестра ми за 2 години, а след това и аз. когато се настаних в апартамента бях семейна. $ години след настаняването ми е издаден КНА по давност чрез обстоятелствена проверка. Този КНА законен ли е? Не следва ли да се издаде КНА на базата на присъединено давностно владение на мен и наследодателите ми. Кога е изтекла давността и може ли този имот да се счита СИО. Благодаря!
Имам собствен имот, нива 4 категория - 6 дка в област Шуменска. Искам да си поставя преносима или сглобяема къща в местото. Четейки тук и там разбирам,че мога да построя селскостопанска сграда до 35 кв.м в това число и стая за обитаване,за което ми трябва разрешение за строеж. На друго място,четейки разбирам, че мога да започна строителство на селскостопанска постройка,пак с разрешение за строеж, разбира се и да поискам разрешение за строеж на жилищна сграда за живеене. Бихте ли ме насочили правилно! Или как бих могла направо да поставя една от тези къщички готовите ,но с квадратура по-голяма от 35кв.м? Благодаря Ви предварително! И.Иванова
Казвам се Рая Пенева.
Имаме незаконно построени бунгала от 1990г, от несобственик в парцела ни. Бунгаладжиите не са си узаконили бараките с последната амнистия (2012-2014г) за незаконно строителство. Бунгалата са обявени от общината за търпими. Това че са търпими - не означава че са законни и в такъв случай подлежат ли на премахване?
Предварително благодаря
казвам се Мира и имам следният въпрос: през 1995 г. получихме разрешение на строеж. Имахме двуетажна къща, към която престроихме една малка част и продадохме въздуха на други хора, така се сдобих с гарсониера от 47 кв. За съжаление дълги години гарсониерата ми беше на тухла и бетонна плоча и без четвърта стена. През 2015 г. лятото завърших строежа като поставих дограма - врати, прозорци, иззидах стената прекарах ВиК и елинсталация. Получих от кметството удостоверение за заварен строеж, защото ми обясниха, че тъй като е пристройка не ми е нужно Акт 16, това било със същото действие и така отидох да декларирам в данъчна служба от там ми заявиха, че ще ме върна 5 години назад и ще ми вземат данък за тези 5 години, защото строителното разрешение било от 1995 г. и тогава е трябвало да го декларирам. Коя дата е валидна на разрешителното за стоеж или датата на удостоверението за заварен строеж и удостоверението то кадастъра за квадратура?
Касае се за къща с дворно място в едно село в обл. Монтана. Къщата е построена от дядо ми и след смъртта на майка ми и вуйчо ми оставаме 5 съсобственици.Сестра ми, баща ми и аз и от страната на вуйчо ми-вуйна ми,която живее в софия и братовчед ми, който живее в САЩ. Аз и баща ми живеем най-близо и поддържаме имота, а вуйна ми и братовчед ми не са идвали повече от 20 години и не са участвали нито с труд, нито с пари.
Лятото след много перипетии успях да узаконя имота, имаме нотариален акт на името на петимата съсобственици.Тъй като предстоят големи и скъпи ремонти, предложих на вуйна ми и братовчед ми да им изплатя техните дялове, но те ми поискаха сума, която доста надвишава цените, на които се извършват сделки в нашия регион. Всички разходи по узаконяването на имота съм поела аз, те само си плащат данъците. Какви варианти за действие имам, защото ни искам повече да харча пари за общи имоти, а и не искам да оставя къщата да се руши.
Предварително Ви благодаря за отговора!
Имам следният въпрос?
Закупихме жилище и в сградата липсват врати, които ги имаме в скицата на предварителният договор.
Как мога да изискам от ДАК или от общината одобреният проект , за да видя реално, мога ли да заведа дело срещу неизпълнен проект?
Предварително благодаря!
Другия ми кaзус е, че къщaтa е построенa върху общинскa земя. Прaвени сa постъпления зa зaкупувaнето и но и до сегa нямa рaзвитие - чaкaме. Облaстнa aдминистрaция трябвaло дa отпише пaрцелa кaто държaвнa собственост и чaк след товa общинaтa дa го продaвa. Не знaя тaя процедурa имa ли крaй, но съм присъединенa към препискaтa и следя. Междувременно се оквзвa, че не могa нищо дa прaвя в пaрцелa си - не бил мой... Въпреки, че собственикa си плaщa дaнъци и върху земятa, прилежaщa нa къщaтa квто ползвaтел един вид - не знaм точно кaкво е решението нa кметовете нa общини. Желaнието ми дa си зaгрaдя чaст от дворa зa кучетaтa ми се окaзa проблем и след жaлбa нa ползвaтелкaтa нa 1 етaж ще ми нaредят дa мaхнa прегрaдaтa. И и се обясни, че нищо не могa дa прaвя в дворa без нейно съглaсие - тaкa ли е? Имотa е строен по отстъпено прaво нa строеж върху държaвен пaрцел a прaвото нa ползвaне е учредено нa 1 етaж. Не рaзбирaм кой е прaв и зaщо трябвa дa се съобрaзявaм с ползвaтел когaто не се кaсaе зa ястото му нa ползвaне. Поздрaви и се нaдявa дa съм обяснилa моятa кaшa добре.
Разчитам на бърз отговор от Ваша страна, за което предварително много Ви БЛАГОДАРЯ!
Закупих апартамент, сделката е нотариално заверена, чакам вписване в АВ. Платих договорената с продавача цена веднага. Редно ли е при тези обстоятелства продавачът да получи оригинален нот. акт /такова беше желанието му при нотариуса, който отговори "Добре"/.
Въпросите ми са:
На какво основание продавачът иска оригинален нот. акт?
Има ли право да извърши това деяние нотариусът и мога ли да оспоря това?
Какви рискове носи за мен, притежаването на нот. акт от продавача?
С уважение,
Калоян Александров
по правило не е необходимо продавачът да разполага с нотариалния акт за продажбата. Евентуално би могло да му се предостави копие от акта за отписване от "Местни данъци и такси". Поискайте от нотариуса да НЕ предоставя оригинал.
на новия собственик?
Днес се опитах да подам документи за издаване на документи за търпимост на сграда - лятна кухня, но не ми приеха документите. Причината е, че тази сграда не е нанесена в актуалната скица на имота. Как може да се нанесе сградата в скицата и към кого трябва да се обърна?
Предварително Ви благодаря за отговора.
Искам да попитам в Столична община има страница-регистър: http://rs.gis-sofia.bg/?
където може да се търсят разрешения за строеж. Моят въпрос е дали там се публикуват всички разрешения или не. Има ли задължение Столична община да публикува всичките разрешения за строеж? И при спор как мога да науча дали е издадено или не, ако не съм заинтересована страна?
Благодаря предварително,
Маринова!
Имам запитване към Вас. Преди 11 години майка ми почина и родната ни къща остана на мен и на брат ми. От тогава само аз се грижа и поддържам родната ми къща (плащам сметки за ток и вода) . Имам брат който, след прекаран инсулт прояви агресивно поведение срещу мен и мъжа ми и от 9 години не се е появявал в родния ни град- той живее в София. Как трябва да постъпя и има ли възможност да получа по съдебен път имота. Чувала съм,че ако са изминали повече от 10 години, този който е владял имота, може да го придобие целия по давност.
Поздрави
г-жа Русева
Казвам се Диана и имам въпрос относно имот, който закупих м.Ноември 2015г. Имота е придобит по завещание, което е обявено буквално месец преди да се сключи сделката за покупко-продажба на апартамента. Нотариуса, който изповяда сделката извади от общината удостоверение за наследници, в което се посочва, че наследодателя няма никакви наследници. Четейки форумите оставам с впечатление, че съм поела голям риск със закупуването на имота. Възможно ли е някой все пак да оспори правото ми на собственост и какви са правата ми?
Поздрави,
Диана
След смъртта на майка ми получих съобщение, че дължа данък и такса като съсобственик на общия й семеен тристаен апартамент, а след смъртта и на баща ми като наследник ми бе издаден нотариален акт за 1/2 идеална част. Брат ми, който живее в имота, първо ми предложи нищожна сума за да откупи моя дял, а после ми заяви, че няма да получа нищо. Отправих му две нотариални покани и той отказа с обяснението, че е пълен собственик! Той очаква да подам съдебен иск за делба, подготвя свидетели и разчита на 10-годишната давност! Аз искам да го продам на трето лице - не съсобственик, защото той има познати юристи и е уверен, че ще спечели делото. Половин година вече не мога да намеря купувач, и съм на път да се откажа! Не мога да разбера нашата правна система и практика: как така ще бъда лишена от наследство?
пътят за прекратяване на съсобствеността с брат Ви е:
1. изкупуване на неговия дял
2. съдебна делба и искане да Ви се възложи в дял целия имот, ако отговаряте на условията за това.
казвам се Цонев
Имам проблем със строеж, който е изграден с Проект, одбрен в нарушение на действащия ЗУТ. След Проекта процедурата е спазена, но Проектът нарушава някои членове на ЗУТ.
Имам няколко въпроси:
1. Възможно ли е да бъде одобрен Проект за строеж с нарушения по ЗУТ и кой носи отговорност за това - проектант, Община ...?
2. Може ли да бъде оспорвано изпълнението на този одобрен Проект, който е в нарушение на ЗУТ ?
3. Как трябва да се постъпи, за да се освободим от това незаконно, в последна сметка, строителство ?
Благодаря ви
Цонев
Казвам се М.Тодорова. Имам брак слкючен в България. Детето ни се роди във Франция. След две години се разведохме със съпруга ми в във Франция. Развода е узаконен и вписан в България, но сина ми е с френска националност, няма ЕГН в българия. Сега съпруга ми е починал в България, ако може бихте ли ме посъветвали какво да предприема за да може съна ми да унаследи имот от баща си в България. Той е вече пълнолетен на 23 години. Акта за раждане на сина ми е преведен в България с апостил . Какво друго е необходимо и какви срокове трабва да зпазваме. Друг наследник на съпруга ми се явява неговия брат който също живее в чужбина. Благодаря Ви предварително.
Какви са моите права като съпруга и правата на двете ни деца, ако не дай Боже се случи нещо лошо със съпруга ми?
Госпожо Ненова,
Имаме съсед който е дошъл заврян зет ,,а имотът където той дойде е по нотариален акт на жена му .Преди години той и баща ми изграждат бетонна стена между парцелите ни и подписали молба за изменение на дворищнорегулационен план по взаимно съгласие,където пише ,че самата бетонна стена е вече граница.Бихте ли ми казали има ли тежест подписа на съседа ни ,независимо ,че имотът се води на жена му по нотариален акт?
Жена му претендира с възражения ,че има още имот в нашия парцел ,независимо ,че съпругът и е подписал за изграждане на бетонна стена между имотите нй!
Бих искала да попитам дали действително е незаконен строеж и дали подлежи на премахване къща, която е построена 2006 г. по ПУП от 1995 г. с издадено разрешение за строеж и одобрени инвестиционни проекти? издаден е констативен акт, в който е записано, че къщата е построена на 5 метра встрани от посоченото място във визата за строеж и поради това подлежи на премахване. Покрай къщата има река, а до нея в същия поземлени имот на 450 м е построена друга къща с пристройка. Има издадени констативни нотариални актове за къщата и тя е вписана в Кадастъра, но на скицата местоположението на къщата не е действителното. Къщата е закупена чрез съдия изпълнител и ипотеки на две банки, но в банките няма никаква строителна документация. Може ли да ме посъветвате какво може да се направи в този случай? Поздрави, Радка Трифонова
В ЗУТ е записано, че минималната площ на УПИ в село с преобладаващ ревнинен терен трябва да бъде 500 кв.м. Ако вече съществува УПИ с площ 480 кв.м проблем ли би било получаването на виза за проектиране? Има ли всъщност значение това минимално изискване за площ, след като вече УПИ-то съществува?
Поздрави,
Иванов
И имам навес който е на общинска земя построен през 1994 г но нямам документи за него и сега искат да го разрушат от общината,може ли да се узакони или вече не...Благодаря
няма значение, че Вашият имот е с площ 480 кв.м. Важно е какво предвижда за строителство действащия ПУП (подробен устройствен план) с който можете да се запознаете в общината.
По отношение на навеса в общински терен - не може да се узакони, ако е построен незаконно.
казвам се Дария Никова и имам няколко въпроса:
Предстои ми покупка на къща от ЧСИ, но земята на която е построена сградата не се продава, а остава в собственост на единия от двамата съделители.
Въпросите ми са:
1.Ще мога ли да ползвам празното дворно място, което не ще бъде моя собственост?,
2.Собственикът на земята може ли да ми създава пречки и затруднения при достъпа ми към къщата?
3.Ще има ли правни основания да създава проблеми за обитаването на къщата?
Благодаря Ви предварително за отговора.
Вие ще придобиете къщата с право на строеж върху земята и ще можете да ползвате дворното място за преминаване до сградата, за което собственикът на земята няма право да Ви пречи.
Благодаря Ви за бързия отговор адв.Ненова.
Успешен ден!
Това е да се информира широката общественост, че г-жа Джейн Алисън, частен кредитор заем има отвори финансова възможност за всеки, който се нуждае от никаква финансова помощ. Ние даваме заем при 2% лихва за физически лица, фирми и дружества по ясен и разбираем начин и състояние. свържете се днес с нас по електронна поща, така че можем да ви дадем нашите правила и условия за заем при: (saintloanss@gmail.com)
Следва да се има предвид, че павилионът не е недвижим имот, а движима вещ.
като нов собственик на незаконен гараж, които го няма описан в НА,подадох молба за издаване на УТ на гаража, тъй като си закупувам и ид. части от правото на строеж върху държавна земя и смятам да си впиша в КА земята и гаража. От НАГ, обаче ми отговориха, че вече е издавано УТ за обекта и че втори път такова не се издавало.
Въпроса ми е дали това УТ издавано на стар собственик ще ми свърши работа, тъй като то най-вероятно ще е издадено и на името на стар собственик.
Казвам се Параскева. Имам спор със съседите относно мазетата. Те са си ги преразпределили преди години и ми отресиха едно, което аз ремонтирах. След година една от съседките се появи и заяви, че това било нейното и си го била надписала. Сега иска до месец да се изнеса. Проблема е, че никъде няма скица с номерация на мазетата и по тази логика аз мога да ремонтирам всички мазета и все да ме гони някой. Въпроса ми е, какво мога да направя за да имам легален документ посочващ кое е моето мазе и най-накрая да си вляза във владение спокойно.
Благоря предварително за отделеното време.
Поздрави,
Параскева
През 2008 закупих апартамент със застоена площ 78,76 кв.м. заеднос с 2,476% идеални части от общите части и правото на строеж в/у мястото определиени със заповед АБ-297/2 от 05.1.79 на председателя на димитровски районен народен съвет.По нотариален акт, жилището се купува за 27000лв.при данъчна оценка 26667,80лв. Въпросът ми е, ако след 10г. например панелката се окаже негодна за живеене и трябва да се разруши, какво ще притежавам аз?
Преди година закупих вила , която е статут на търпимост .За съжаление предишните собственици ,не са се възползвали от възможността за узаконяване . Срокът е изтекъл Ноември 2013 година . Все пак - има ли вариант за узаконяване ?
Благодаря!
Бъдете здрава!
Казжам се Стефанова и въпросът ми към вас е:
Какъв е статута на ползвател по чл 107 ал.1. и може ли такъв ползвател да стане владелец.
В детайле=и: Апартамент е присъден за ползване на съпригА. От брака няма деца. Съпругът Б може ли да иска наем. Има ли срокове за това ползване на А. Може ли А да стане след 10 години владелец и да си извади КНА по давност
Благодаря предварително
Уважаема адв. Ненова,
Моля за отговор по следния казус: Живея в къща, от която 1-ви етаж е мой, а втория и тавански етажи са на моя брат. В съседство на около 10 м от нас е къщата на братовчед ми. В момента с брат ми ползваме едно котле за отопление и аз бих искала да са отделя. Обмислям варианта, изграждането на помещенито да бъде под съществуваща тераса на 1-ви етаж. Тъй като обаче то не е достатъчно голямо ми се иска да разширя терасата си с 1 м. Какво разрешение ми е необходимо, тъй като отношенията с братовчед ни не са цветущи, искам да съм спокойна, че утре и да подаде молба в общината няма да имам проблеми.
Терасата и евентуалното увеличение не опират въобще нито до оградата, нито до къщата на братовчед ми. Тя е срещу неговата градина.
Благодаря Ви предварително!
Преди няколко години откупих къщята на баба ми,която беше на три наследника.Парцела беше на мое,на роднина и на общината на името.По документа пише че съм купила и двата дяла.Искам да сложа ограда чрез която да не се влиза в имота ми,но незнам колко може да ми излезе и кого да повикам за да измери къде е границата на имота ми?
Благодаря предварително!
Преди няколко години откупих къщята на баба ми,която беше на три наследника.Парцела беше на мое,на роднина и на общината на името.По документа пише че съм купила и двата дяла.Искам да сложа ограда чрез която да не се влиза в имота ми,но незнам колко може да ми излезе и кого да повикам за да измери къде е границата на имота ми?
Благодаря предварително!
имам следния въпрос:преди 15г моите свекър и свекърва чрез моя съпруг дариха на децата ми 600 кв м лозе.В издадения нот.акт не се споменава за вилата и насажденията.Свекър ми почина през 2004г.,а свекърва ми е жива.След смъртта на свекър ми ползватели на имота са надарените както и данъците се заплащани от тях.Към настоящия момент другия син /брат на съпруга ми/ има претенции към дарението,въпреки ,че свекърва ми през 1999 г.му е дарила 8 дк земеделска земя,а през 2016 г. дари 1/2 апартамент 66 кв.м на неговата дъщеря/28г/ от който съпругът ми има запазена част .Въпросът ми е има ли основание девер ми да претендира за 1/2 от вилата,която не е посочена в дарението или само за дарената земя.Тъй като са изминали повече от 10 г.от смъртта на свекър ми,девер ми може да претендира само за частта на свекърва ми.С уважение Блага Петкова Предварително ви благодаря
Здравейте, адв.Ненова, пиша Ви със следния въпрос:
Трябва да бъде пусната декларация по чл.14 от ЗМДТ за деклрариране на недвижим имот с нов собственк. Старият собственик е починал и новият трябва да регистриа имота. Старият собственик обаче има документ за прехвърлена 1/2 и.ч. на същия имот от неговата сестра, но няма документ за собственост на собствените му идеални части, а от Дирекция "Общински приходи" изискват такъв документ, заедно с Удостоверение за наследници от новия собственик, за да бъде подадена декларацията.Какви са действията за изкарване на Нот. акт за собственост на починалия ? Предполагам,че трябва да се стартира процедура за издаване на КНА ?
Моля за съвет имаме къща, която искаме да я прехвърлим на сина си оказва се че местото на което е построена преди 20 год. е общинско сега какво трябва да се направи за да се узакони мястото да си е наше? Къщата има документи,скица!
Искам да залепя сграда на допълващо застрояване до плътна ограда от 2.20м
Колко висока може да бъде моята постройка?
Разрешава ли се, сграда на допълващо застрояване да се използва за жилищни нужди, с обособени баня и тоалетна и извод за комин за отопление на твърдо гориво?
Сдобих се с апартамент в жилищна сграда(13-етажна), за който се оказва, че три от помещенията са незаконно преустроени, а именно (от дневна на дневна с кухненски бокс,от кухня на спалня, от дрешник на баня с тоалетна).Явявам се трети собственик. В момента на придобиването на апартамента не ми е била известна тази информация, както не е била известна и на продавача. Продавачът, който се явява втори собственик е купил този апартамент от лицето, което фактически е извършил преустройството, който е първият собственик на апартамента. За това преустройство е бил съставен акт за административно нарушение на първия собственик на имота.
От момента на акта към днешна дата не е извършвано никакво преустройство. В предварителния договор и в нотариалния акт за покупка на апартамента са посочени помещенията, като дневна, трапезария с кухненски бокс и сервизни помещения.
Въпросите ми са: 1. Могат ли да ми съставят и на мен акт за същото нарушение? Може ли някой да ме задължи да възстановя апартамента в първоначалната му форма? Какво ще стане ако, не променям нищо по апартамента и си живея така в него?
Предварително Благодаря за отговора!
Здравейте г-жа Ненова!
Моля за съвет как да постъпя относно узаконяване на остъкляване на тераса, която разположена към първостепенна пътна мрежа от 4 клас.
Притежавам мезонет, разположен на последните 5-6 етажи от новопостроената сграда, която е все още без акт 16 (почти 9 години от мемента на строителство). Като сградата е разпродадена и почти цялата е заселена. Мезонета е с големи открити тераси и на двата етажа. Поради "качествено" строителство... заради откритите тераси при всеки дъжд имах огромни проблеми с влага, мухъл стигаше до среда на стените, както и страдаха съседи под мен, защото моята открита тераса на 5 етаж се явява покрив на долните апартаменти. Правих и хидроизолация на терасите и т.н. Да не казвам, че направих два основни ремонта с вътрешна изолация. Преди три години реших да сложа дървени навеси (козирки) с които да спра попадане на вода. Проблемът наистина се е намалил, но не е окончателно, все пак при постоянни ветрове вода вече в по-малки количества, но има по терасите. Единствен начин да спра този проблем е остъкляване, което вече осъществих и си реших проблемите. Сега искам да узаконя всичко направено и моля за съдействие в моят случай, а именно СГРАДАТА Е БЕЗ АКТ-16 и е разположена към първостепенна пътна мрежа от 4 клас. Как да действам! Благодаря предварително!
Казвам се Николай и ще съм ви благодарен ако ми помогнете по един не толкова лесен въпрос.Става дума за двуетажна къща която е строена от родителите ми след сключване на брак.Къщата е построена със Суперфиция подписана от баба ми, която е собственик на земята.В Суперфицията е написано, че баба ми отстъпва на баща ми правото на строеж за собствена сметка да построи двуетажна сграда (първи и приземен етаж и общи части). Въпросът ми е може ли баба ми да има дял от къщата или тя е изцяло на родителите ми?
къщата е собственост на родителите Ви, доколкото е построена в рамките на отстъпеното право на строеж. Застроеното в повече (ако такова е налично) ще се притежава в съсобственост с баба Ви.
Бих искала да закупя еднофамилна къща, която е на груб строеж и с издаден акт 14. Моля Ви, да ми кажете, за да бъдат издадени по-нататък акт 15 и след него акт 16, окончателното изграждане и завършване на обекта задължително от строителна фирма ли трябва да се извърши, т.е. - строителят ли ще се погрижи да набави тези два документа или във всички случай ще трябва аз да се заниманвам с това? Изобщо какъв е редът и как най-чисто и безпроблемно трябва да станат нещата ?
С уважение
Колева
имам желание да закупя апартамент , за който беше обявено, че притежава 24 кв/м тераса, която е част от квадратурата на имота. Когато погледнах нотариалния акт обаче, тази квадратура изобщо липсва и не е описана никъде, даже и като идеални части. Собственика и брокера му са убедени, че е част от имота, но .. фактите са факти - няма я в нотариалния акт. Възможно ли е да е допусната грешка при създаването на нотариалния акт? По какви други документи може да се докаже, че тази тераса е част от квадратурата на имота? Апартамента е ново строителство 2012, на партер и въпросната тераса е на нивото на двора като е обособена отделно от двора. Собтвеника каза че когато той е купувал апартамента, го е купил заради същата тераса и е искал да я усвои, но в последтвие просто не е живял в апартамента, което ме навежда на мисълта, че или има грешка или него още когато го е купувал са го излъгали... Апартамента по нотариален акт е 104 кв с идеалните части, от които 4 кв. мазе, % коридори стълбища и тн и 88 кв чиста застроена площ, в която е включено 2 спални , хол, трапезария+бокс, баня+тоалетна, отделна тоалетна и една тераса (7 кв м.) А трябва да са две тераси една 7 кв и една 24кв. Дефакто тези 24 квадрата не са описани изобщо никъде в нотариалния акт.
Възможна ли е такава грешка или собственика се опитва да излъже?
Благодаря за отговора
Декември месец ви попитах за една двуетажна къща която е строена от родителите ми по време на брака със суперфиция и т.н. Сега имам друг въпрос и ще карам на кратко.
Майка ми и баща ми са разведени, майка ми ми дари своя дял който трябва да отговаря на 1/2 но след няколко месеца отива баба ми с баща ми при нотариус и той съставя нотариален акт за приземният етаж на името на баба ми.След като разбрахме за този акт отидохме с майка ми при нотариуса и той каза че е допуснал грешка при съставянето на този НА но не иска да си поправи грешката.Сега искам да попитам можем ли да настояваме нотариусът да си поправи грешката и да ми състави нов НА ?
Уважаема г-жо Ненова,
Казвам се М. Цвяткова.
Моля Ви да ми разясните следното:
1.Къща за гости, как следва да се декларира имота в данъчна служба:
като жилищен имот на юридическо лице или като нежилищен имот на юридическо лице.
Моля Ви за правни основания.
2. Етаж от къща пригоден за магазин или ресторант, като по нот. акт имота заедно със сградата се води на физическо лице. Как следва да се декларира в данъчна служба. Като заетата площ от магазина или ресторанта се декларира от физическо лице като търговска или трябва да е на юридическо лице при положение, че на ресторанта се издава категория и е на фирма?
Благодаря Ви предварително!
Предстои ми закупуване на жилище и собственика ми казва че е вписан като ателие а не като апартамент това проблем ли е за живеене и каква е разликата между апартамент и ателие и какви последствия би имало.
Другият ми въпрос е апартамента е без вписана тераса но е с двор като другите съкооператори се отказват от този двор в моя полза тоест само аз да го ползвам. А в нотариалния акт ще пише че двора ще е само за мое ползване това пак представлява ли проблем или си е законно мое.
Благодаря ви
Ползването на двора не е равнозначно на собственост. В случая дворът представлява обща част и ползването му може да бъде отстъпено на един от етажните собственици със съгласието на останалите.
Имам два въпроса:
1. Имам един празен магазин. Намира се в курортен комплекс Св. Константин и Елена , гр. Варна.
Мога ли да го ползвам като апартаментче за нощувки? Има си всички небходими неща- стая, кухня малка, баня.
Изисква ли се да му сменям статуса или може и без тази промяна.
2. Пред магазина има една малка площадка след което стълби и тротоар. какво се изисква от мен за да преградя малката площадка- без това да нарушава достъпа и преминаването н хората?
Благодаря ви.
Мариела
Ники
братята и сестрите наследяват, когато наследодателят няма деца.
за да бъде законен гаражът, трябва да е снабден със строителни книжа (проекти, разрешение за строеж и т.н.). Строителните книжа се набавят предварително - преди започване на строежа,
консултирайте се с Вашия архитект дали е възможно да се нанесат корекции в проектите като се добави мазето.
Kazvam se Neli.
Skoro izpovqdah zdelka pred nutarios za 1/2 podzemlen imot ot 420kv.m.
Vpredvaritelniq dovor v koito ne be upisano tova pisheshe samo che mi se prodava imot bez treti lica.
Kakto che e cqlosten imota i che teqbva da mi se predostavi samostoqtelna shema
Pla.Poneje pravq takava zdelka za purvi put se okaza che i postroikata koqto e v imota e bez knija.
I v kraina smetka az bqh podvedena ot posrednika brokerka che kopuvam kushta ot 30kv.m s svor 420kv.m
A to se okazva che sum zakupila 200kv.m bez postroika koqto e bez knija.
Vuposut mi e moga li da razvalq zdelkata kato podam jalba v prokoraturata za lujesvodetelstvo
V koeto qvno i az sum stanala.uchastnik ot nekonpetentnost.I kakvi sa shansovete mi.?
Poneje imam da izplashtam ot5000€ evro do edna godina im predlojih pone tqh da sprem no stena!
Dali shte trqbva da im gi platq dokato se sudim ili tova shte se reshi sled deloto.?
Kushtata ili postroika vsichko e ot 1999g. Moga li da ozakonq pone tova koeto sum zakupila s dvora. ?
Susedut susobstvenik sega si iskanegovite 200kv.m no predi tova ne go e ogradil .Do kolkoto chuh che o negovata kushta e nezakonna .Kak shte me posavetvate?
S uvajenie
N.Rusimova
Blagodarq predvaritelno
Адмирации за времето, което отделяте, за да отговаряте на нашите въпроси!
Питанетото ми е следното:Имам малка законна къща, към която искам да пристроя стая около 56 кв.м. с топла връзка, към съществуващата сграда и навес / около 60 – 70 кв. м. /на дървени греди и покрив с керемиди, който ще стъпва на съществуваща ограда.
1. На допълнителната пристройка, за която ще направим проект и ще вземем разрешително за строеж, ще трябва ли да се вади технически паспорт и ще трябва ли да се издава удостоверение за въвеждане в експлоатация?
2. Тази пристройка може ли да мине за 6-та категория?
3. За навеса нужен ли е проект или само конструктивно становище и разрешително за строеж?
Благодаря Ви много предварително!
Благодаря ви за времето, което отделяте в отговор на нашите запивания. Казвам се Веселина Павлова и питането ми е следното: Моите родители закупуват лозе и подават документи за присъединяване към електромрежата на Енерго-про. Одобрени са поставят табло, електромер и кабели разкрита е партида на името на баща ми, като всички разходи са заплатени, а така също и излезлите след това сметки до днешна дата, без пропуск или забавяне. Имота ми е прехвърлен 2009 година, за което имам нотариален акт. За съжаление не съм прехвърлила партидата. Наложи ми се и отидох в офиса на Енерго про, за да се коригирам с лични документи и НА, но оттам ми отказват да прехвърлят партида, т.к. не фигурира постройка. Какви са правата ми и какво бихте ме посъветвали при тази ситуация. Благодаря Ви много предварително!
Имам следния казус: мои близки от София (съпрузи на около 70 годишна възраст) имат апартамент на името на съпругата. В него живее и синът им със семейството си. За съжаление, имат непреодолими различия и не могат повече да съжителстват. Възрастната двойка желае да продаде жилището си и да се премести в по-малко, но семейството на сина им отказва да го напусне и те не могат да организират ремонта и продажбата на имота. Въпросът ми е какви са законовите стъпки при такава ситуация? Как могат да принудят семейството на сина им да се изнесе от жилището им?
Благодаря Ви предварително за отделеното време!
Донка Кирилова
Казвам се Ива Станева и имам следното запитване:
притежавам апартамент с мазе и парко място. В момента искам да продам апартамента с мазето, а парко мястото да го оставя за свободно ползване от друг живущ в съответния блок. Имам ли право или трябва да му го продам?
Различния мнения се въртят около мен, като най-често срещаното е, че ако не притежавам апартамент в блока, нямам право и да имам парко място. Но други ми казват, че това важи единствено, ако искам да купувам парко място в блок, в който нямам жилище. В моя случай, когато все още имам такова, бих могла спокойна да оставя парко мястото на мое име... и да се ползва от хората, които съм определила.
Благодаря!
искам да попитам нещо и бих се радвал, ако можете да ми отговорите. Става дума за гараж построен на границата със съседния имот, който обаче има издадено удостоверение за търпимост. Съседът обаче твурди, че са взети около метър от неговият имот, т.е. границата е изместена с около 1 метър. До колкото знам е свиквал комисия преди, която не е установила нарушения. Сега смята отново да свиква комисия и да ходи в съда. Та, въпросът ми е- ако се останови, че действително част от гаража е построена в неговия имот, може ли да поиска същият да бъде премахнат или не,с лед като има удостоверение за търпимост?
Здравейте,
имаме следния проблем:
От Баща ми наследявам имот-сграда за сезонно ползване.Сградата е построена в/у
общинска земя(навремето е била такава) и е предотстъпена с право на ползване.
До като баща ми е бил жив комисия от общината съставя оценителен протокол, но той не купува земята.
Как може да узаконя постройката?
Имам строителни документи:
Оргинални док- съобщение от общината , че имаме право да построим сезонна постройка
Удостоверение за право на ползване на земя
Разрешение за прокопаване на пътя за нуждите на имота
обястнителна записка и чертежи на постройката, но нотариален акт НЕ.
Къщата е строена 1984г.
В момента земята не е общинска и съм намерил собствениците-те имат желание да ни я продадат.
Възможно ли е да?
се узакони постройката и да се извади нотариален акт след закупуването на земята.
Здравейте отново,
Благодаря ви за отговора.Удостоверението за търпимост кой трябва да го извади от Общината?
Дори и с удостоверението за наследници ми отказват какъвто и да е било документ от Общината.
Искат собственика на имота(земята) да ме е упълномощил.
Възможно ли е той да поиска да му бъде издадено удостоверението за търпимост?
Аз имам ли някакви права в момента за имота?-може ли да ползвам къщата?
Възможно ли е след като закупя тогава да узаконя постройката и съответно как ще извадя нотариален акт за двете-къща и земя?
Поздрави
Моят въпрос е.Преди 5 месеца купих къщата на дядо ми които няма нотариален акт за къщата мога ли да изкараме нотариален акт.Колко пари ще ми струва?
Уважаема ,г-жо Ненова
Моля, за Вашето експертно мнение по следния казус!
Живущите на първи и втори жилищен етаж, не ползваме асансьор и поради това отказваме да плащаме текущите разходи по ползването и ремонтите му! Поради тази причина останалите живущи във входа смятат да заведат съдебен иск срещу нас. Служителка на общината твърди,че според някакъв закон на ЕС ние притежаваме идеални части от асансьора, нещо което обаче не е упоменато в нотариалните ни актове. Ако предположим, че това наистина е така, то ние нямаме ли в такъв случай правото да искаме наем, за предоставянето в услуга на наша собственост? Никога не сме го правили, и разбира се нямаме такова намерение, но смятаме , че исканията на нашите съседи са повече от нелепи!Какво е най-правилното решение в тази ситуация!
Благодаря, предварително!
асансьорът е обща собственост на всички живущи в блока, които имат задължение да се грижат за неговата поддръжка и нормално функциониране. За да не се плаща такса за асансьор е необходимо Общото събрание на етажната собственост да вземе такова решение.
Искаме да си купим къща, но от банката ни казаха, че имота е проблемен, защото завещанието може да се оспори . Имотът е бил на мъж на име Х , който няма свои деца, жени се за жена, която има син . Х има и 2 сестри. Когато Х почива къщата остава за жена му , като част от нея притежават и сестрите му. Съпругата на Х завещава на сина си , който е женен и има деца,къщата . Завещанието е нотариално, не саморъчно. Въпросът ми е , ако сина се откаже от къщата и подпише документ, че ни я прехвърля , някой ден , човекът като почине , неговата жена и деца могат ли да оспорят завещанието , при положение, че мъжът се е отказал от имота? Също така, ако някой съсед на жената на Х реши, че заслужава нещо от къщата, понеже се е грижила за нея, може ли и тя да оспори завещанието? Има ли възможност всички наследници да се откажат и имота да е изцяло наш , без да имат право да оспорват . Завещанието има ли някаква давност ? Ако в момента продавачът не се е разпоредил с имота и няма вписани искови молби по отношение на продавания имот, значи ли това, че след 1 година няма да има право да оспорва ? И последно възможно ли е също да се договорят клаузи за ангажиране отговорността на продавача за възстановяване най-малко на действителната продажна цена на имота в случай на отстраняване на купувача от имота .
Благодаря за вниманието.
Очаквам Вашия отговор с интерес.
Поздрави: Христова
закупих имот преди една година.94кв.застроена площ.Сега комшиите ми сабарят дърварника и селскостопански постройки.От кадастъра ми дадоха скици.И в тях има постройките
мога ли да изпратя декларация за съгласие за строеж до границата на съсед на същия, да бъде подписана от него и върната, и да я заверя нотариално без негово присъствие тъй като той се намира в чужбина?
Моля ,да ми обясните.Искам да построя две бараки -едната 15кв.м и другата около 8кв.м с основи и тухли ,но без плоча с покрив направо от греди и дъски. Имам виза , но ми бавят документите за закупуване на отстъпено право на строеж ,тъй като мястото е общинско.Непрекъснато ми обясняват ,да започна да си ги правя така и да не плащам мястото,но аз искам да ми бъдат законни ,защото децата ще искат да строят и може да имат проблеми после.Затова моля,да ми обясните...
1.При построяването им трябва ли да следвам определената документация ,както при строителство на къща....акт 14 акт 15?
2.Ако не е необходима тази документация ,кой документ ,ще ми узакони бараките2
3.Визата ми колко време има срок ?
4. След като ,имам визата ,мога ли да започна да строя и после да действам за закупуването ми на ОПС?
5.След като имам построена къща 95кв.м имам ли право по Зут за построяването им на тези бараки /сервизни помещения/без документи ,като прилежащи към къщата.?
Ще Ви бъда много благодарна ,ако ме осветлите и посъветвате как да постъпя.
Венева
Сърдечно Ви благодаря зя Вашата коректност и отзивчивост.
Моля,да ми обясните ...мога ли да завещая една постройка на човек с който живея в момента ,който е положил труд за да оставя дом на сина ми. Обаче искам да поставя условие ,че при евентуално обвързване с жена
трябва да напусне жилището и да остане на моя син.Притеснявам се ,че сина ми няма да го понесе това съжителство ,а той той е на първо място в моя живот.
Благодаря
Венева
поставянето на условия в завещание го правят недействително.
Поздрави
предварително искам да благодаря за отделеното време и компетентното Ви мнение.
Въпросът ми е дали е възможно на скица от поземлен имот/парцел издадена от службата по Геодезия и Кадастър да има нанесена сграда която да е незаконна.
Според собственика от когото мисля да купя имота сградата няма нотариален акт (за парцела си има такъв) и е незаконна.
Ако е незаконна тази сграда (т. е. няма нот.акт), то при събарянето и трябва ли да спазя някакви нормативни процедури - разрешения, уведомления и т.н. или просто идват багера и камиона и край с нея:)
Благодаря Ви отново.
Ф. Тодоров
Собственик съм на парцел в СО (УПИ ХХ-340) от 2017 год. и искам да подам заявление за виза за проектиране (на малка, еднофамилна жилищна сграда).
Но се оказа, че кадастралните (имотни граници) и регулационните линии не съвпадат за моя имот: ПИ е с площ 570 кв. м., А УПИто - 479 кв. м. КК е одобрена през 2010 год, а действащият ПУП е от 1983 год.
Въпросът ми е дали това разминаване е предпоставка за ОТКАЗ за издаването на виза за проектиране и разрешение за строеж? А ако проектът спазва всички ограничения (площта, от която ще се смятат
пределните параметри на застрояване ще е намалена - спрямо действащия ПУП)? В крайна сметка, визата е просто извадка от действащия ПУП, нали така?
Евентуално при хипотеза отказ, единственият ли ми вариант е да мина през ИЗМЕНЕНИЕ НА ПУП? Какви други варианти имам? За какви постройки НЕ се изисква разрешение за строеж - от допълващо застрояване, сглобяеми къщи, други?
Благодаря предварително!
С уважение,
Горица Петрова
Какви действия мога да предприема за да
защитя вилата си от съседи?Вилата ни сключва прав ъгъл със съседите Нашата южна фасада и тяхната западна фасада.
Под предлог че целят благоустрояване без наше знание разкопават темелите на цялата ни южна фасада оголнат ги и наливат бетон без наше знание и присъствие.пак така наливат тераса с ширина 1.50м.и отдолу оформят изба в която си складират материали .всичко това облепват с гранитогрес . А надземната част която бяхме облепили с тикли ,,естествени,, върху тях налепили гранитогрес.Всичко това и още други действия извършили без наше знание .До кои инстанции да подам жалба за несъгласие .Ще съм ви много благодарна, ако получа съвет.
Уважаема госпожо Ненова,
Може ли имот да се прехвърли и партидата за ток ако стария собственик има натрупани задължения към ЧЕЗ и електричеството е прекъснато преди няколко години ?
Г-жа Ненова ,
Купихме една полумасивна къща,на два етажа с дворно място ,преди 60 г.(шесдесет) построена през 1960 г. Терена е със значителен наклон и с подпочвена вода - укрепването ,вътрешно и външно е неизбежно необходимо. Изпълнихмее надземни стъпки -външни стоманенобетони колони с височина 2м. и 20 стм. върху тротоара ( тротоара принадлежи към имението ни - Въпреки да е Общинска собственос, в улична регулация ??? ) ,и бетона греда 20/20 стм . върху стъпките , Опасваща северната и източната час на кащата. Всичко това със усно разрешение на тогаваншната управляваща влас , гл. архитект и Общината ,понеже Съгласно чл. 151 от ЗУТ , за ремонта и укрепването на сградата е допустимо. И днеска настоящата влас, под натиска на някои жалващи ? , ни обвинява , със заплаха за админасративно производство . ( като за тези укрепвания външно на сградата, никой, нито Кмет на Общинета, нито архитекта, нито ДНСК, нито РНСК , се протипостави, възрази, против наз )
Всичко това извършено от преди 15 г. ( пенадесет ) .При тези обстоятелсва посочени по горе - Каква е процедурата за легализация, озаконяване, одобряване на всичко това построено преди, и пред кого и колко ще ни струва всичко това, озаконяване ? В очакване на Вашият отговор ,
Мерси .
Г-жа Ненова ,
Купихме една полумасивна къща,на два етажа с дворно място ,преди 60 г.(шесдесет) построена през 1960 г. Терена е със значителен наклон и с подпочвена вода - укрепването ,вътрешно и външно е неизбежно необходимо. Изпълнихмее надземни стъпки -външни стоманенобетони колони с височина 2м. и 20 стм. върху тротоара ( тротоара принадлежи към имението ни - Въпреки да е Общинска собственос, в улична регулация ??? ) ,и бетона греда 20/20 стм . върху стъпките , Опасваща северната и източната час на кащата. Всичко това със усно разрешение на тогаваншната управляваща влас , гл. архитект и Общината ,понеже Съгласно чл. 151 от ЗУТ , за ремонта и укрепването на сградата е допустимо. И днеска настоящата влас, под натиска на някои жалващи ? , ни обвинява , със заплаха за админасративно производство . ( като за тези укрепвания външно на сградата, никой, нито Кмет на Общинета, нито архитекта, нито ДНСК, нито РНСК , се протипостави, възрази, против наз )
Всичко това извършено от преди 15 г. ( пенадесет ) .При тези обстоятелсва посочени по горе - Каква е процедурата за легализация, озаконяване, одобряване на всичко това построено преди, и пред кого и колко ще ни струва всичко това, озаконяване ? В очакване на Вашият отговор ,
Мерси . M et Mme BRIVIERE Michel
искам да ви попитам за вашия адрез за да ви намеря през2021г или ваш телефон в момента съм в Еспаниа и с темата кови19 немога да си дойда в България, касае се за документация на жилещна зграда близнак в селещна система гр Мъглиж окр. Ст. Загора, като трудът ви ще бъде за платен Благодаря ви предварително.
Поздрави
Поздрави
Казвам се Г. Колева. Издадено ми е Разрешение за строеж на Лятна кухня (свързана с основната сграда в имота), в сила от 19.01.2019 г. Към момента строежът е изграден. Все още не съм декларирала промяната в обстоятелствата. Въпросът ми е в какъв срок следва да подам Декларация по чл. 14, при условие, че строежът не подлежи на въвеждане в експлоатация. При подаване на цитираната декларация, достатъчно ли е да приложа към нея Разрешението за строеж.
Необходимо ли е също новоизграденият обект да бъде отразен в Кадастъра и ако да, какви документи следва да представя в съответната Служба по ГКК.
Благодаря Ви предварително.
Хубав ден?
Бих искала да усвоя лоджия на последен етаж от панелен апартамен гледаща към второстепенна улица. Какъв е реда за издаване на разрешението и изискват ли се проекти? Усвояването подлежи ли на издадване на удостоверение за влизане в екплоатация? Благодаря предварително.
Моля да ми отговорите на следния въпрос.
Тече процедура за продажба на поземлен имот частна общинска собственост по решение на ОбНСобект комплекс за здравеопазване. В обявлението за публичния търг не е упомената заповедта на кмета за откриване на процедура с която се утвърждават правилата и тръжната документация. В обявлението е посочено че има изградени сгради, частна собственост, без строителни книжа, нсеотговарящи на изискванията на чл. 35, ал.3 от ЗОС. В същото време обаче при справка в кадастъра установих, че съществува кадастрална единица на сграда със застроена площ върху 1/3 върху от поземления имот, която е жилищна сграда, с документ за собственост и следователно има отстъпено право на стоеж.Набързо е променен плана и е създадено УПИ за този имот и съответно Акт за частна общинска собственост с дата 01.04.2021 г. Моля да ми отговорите, след като е оценен целия поземлен имот, не е посочена сградата в него с отстъпено право на строеж, какви са рисковете пред купувача. Представлява ли невярна информацията от обявлението, липсата на изрична заповед за откриване на процедура за обявяване на публичен търг, а само на обявление за такъв без да се цитира посочената заповед и какъв е редът за противодействие. Очевидно е, че цялата процедура касае закупуването на земята именно от собственика на сградата , построена в поземления имот и защо е целия този цирк
Моите съседи са си извадили удостоверение за търпимост за незаконната си постройка без да искат от мен декларация - съгласие.
Въпросът сега мога ли аз да го обжалвам някъде или да пусна жалба за заличаване, тъй като не съм съгласна!Благодаря!
На 20.10.2006 год. получавам от баба ми и баща ми дарение на дворно място заедно с
построена в същото дворно място двуетажна жилищна сграда от два апартамента на всеки етаж
свързани с два самостоятелни входа от които единият от към улицата, а другият от
противоположната западна страна /двуетажна къща/, заедно с избено помещение под същите
апартаменти, свързано със самостоятелен вход откъм запад.
В нотариалният акт не е описан таван, може би защото когато е строена къщата е служил като
подпокривно пространство. Това подпокривно пространство беше отремонтирано на стая и
тераса, като за целта е променен /подменен изцяло самия покрив без нарушаване на
необходимата по закон височина, но промените не са узаконени-няма документация и не е
вписано в нот.акт. До тавана и терасата има достъп по вътрешни стълби.
На 31.10.2011г. дарявам на малолетната си дъщеря първият етаж от жилищната сграда, без
земя, избеното помещение не е упоменато в нотариален акт. В този момент бяха направени
промени в отделните етажи, като първият етаж нямаше достъп до маза и таван, имаше обособен
килер като складово помещение.
На 13.09.2021г. дъщеря ми продава дареният от мен етаж.
Искам да попитам при тези обстоятелства избеното помещение и промененото по предназначение
между покривно пространство общи части ли са ? Новите собственици могат ли да имат
претенции. И вторият ми въпрос: как мога да си узаконя и променя статута на подпокривното
пространство , което в действителност е направено през 2005-2006 година.
Предварително Благодаря!
Б.Николова
Наскоро установих една грешка при възстановяване правото на собственост върху земеделски земи на братовчед ми. Възстановени са му били земите по партидата на прадядо ни, а тези по партидата на дядо му не са били възстановени. Той от неразбиране и незнание какво да прави не е предприел никакви действия. Прадядо е имал четирима сина и сега техните наследници се явяваме съсобственици на тези ниви. Деюре е така, но дефакто не би трябвало да е така. По-възрастните от рода ни знаеха, че когато прадядо е направил делба на двора и нивите на синовете си е постъпил по следния начин: разделил двора на чери, а нивите на пет почти равни части. Всеки от синовете му е теглил жребий коя част от двора на кой да е. Нивите по същия начин, като петата част останала за прадядо. Важно условие на жребия било, че на който се паднела частта от двора със старата къща, той трябвало да се грижи за прадядо до като е жив и на него се полагало да наследи прадядовия дял от нивите. Дядото на братовчед ми се грижел за прадядо и прабаба. Но! Настъпила национализацията и всеки от синовете „внесъл” в ТКЗС-то своите ниви и прадядо „внесъл” своите. Почти цяло село са знаели , че нивите на прадядо се полагат на сина му при който живее. Постепенно знаещите си „отидоха”.
При възстановяване правото на собственост върху земеделски земи, на братовчед ми, служителката казала „не може да получиш две партиди” и му дала партидата на прадядо.
Наследниците на прадядо сме много и сме се разпилели из цяла България, че и в чужбина има. Какво може да се направи сега така че възстановените ниви на братовчед ми да останан само на него, а и да получи тези от дядо му. Той единствен остана да живее на село и се занимава със земеделие.
Предварително благодаря!
Х. Христов
И.Христов
Влязло ли е в сила облекчен режим за навес и евентуално бъдещо остъкление на 20 кв тераса или трябва становище от инж.конструктор.Бийте ли препоръчала за район южен Пловдив. Благодаря ви